New Delhi, Delhi
GST No. 07BKEPJ6838C1Z8
Call 07942716018 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Load Capacity per Level | 1000 kg (1 Ton) |
| No. Of Shelves | >8 |
| Pallet Material | MS |
| Load per Layer | 350 kg |
| Number of Levels | 3 Levels (G+2) |
| Usage | ASRS, Racking, Floor Storage, Drive In Rack, Block Stacking |
| Number of Shelves | 6 |
| Entry Type | Four Way |
| Usage/Application | Warehouse |
| Rack Height | 3000 mm (10 ft) |
| Beam Length (Span) | 3000 mm |
| Product Type | Storage Racks |
| Rack Depth | 1000 mm |
| Material | Mild Steel |
View Complete details