New Delhi, Delhi
GST No. 07BKEPJ6838C1Z8
Call 07942716018 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Rack Type | Slotted Angle Rack |
| No. Of Shelves | 6 |
| Structural Type | Slotted Angle |
| Load Capacity Per Level | 250kg |
| Number Of Levels | 4 levels |
| Length | 2500mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Warehouse |
| Product Type | Storage Racks |
| Height | 8 feet |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Layers Per Rack | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Per Layer | 300 Kg |
| Storage Capacity | 500 kg |
View Complete details
| Rack Type | Wall Mounted |
| Material Grade | SS 304 |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Load Capacity | 50 To 100 kg |
| Usage/Application | Supermarket |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Application | Industrial |
| Load Capacity Per Layer | 51-100 Kg |
| No. of Shelves | 5 Shelves |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details