New Delhi, Delhi
GST No. 07BKEPJ6838C1Z8
Call 07942716018 78% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity | 50 To 100 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Warehouse |
| Material | Iron |
| Max Load Capacity Per Layer | 100 Kg, 101-200 Kg |
| No. of Shelves | 8 Shelves |
| Color | Blue |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Rack Type | Movable Unit |
| Material | Iron |
| Load Capacity | 50 To 100 kg |
| Load Capacity Per Layer | 50-100 Kg |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Home, Office, Warehouse |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Load Capacity Per Layer | 1000 Kg |
| No. of Shelves | 4 Shelves |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Rack Type | Storage Rack |
| Load Capacity | Above 200 kg |
| Number of Shelves | 6 |
| Usage/Application | Warehouse |
| Surface Finish | POWDER COATING |
| No. of Shelves | 3 Shelves |
| Is It Portable | Yes |
| Material | Mild Steel |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Load per Layer | 500 kg |
| Max Load Capacity Per Layer | 200 Kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Rack Type | End Unit |
| Load Capacity | 50 To 100 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | Iron |
| No. of Shelves | 8 Shelves |
| Max Load Capacity Per Layer | 200 Kg |
| Brand | MESCO STORAGE SYSTEMS |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity | 50 To 100 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | Iron |
| No. of Shelves | 6 Shelves |
| Max Load Capacity Per Layer | 300 Kg |
| Color | Blue |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Load Capacity | 50 To 100 kg |
| Usage/Application | Warehouse |
| Material Grade | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Warehouse |
| Material | Iron |
| Max Load Capacity Per Layer | 300 Kg |
| No. of Shelves | 6 Shelves |
| Color | Blue |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Max Load Capacity Per Layer | 300 Kg |
| No. of Shelves | 7 Shelves |
| Material | Iron |
| Usage/Application | Warehouse |
| Rack Type | Movable Unit |
| Color | Blue |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | MESCO STORAGE SYSTEMS |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Rack Type | Heavy Duty Rack |
| Material | Mild Steel |
| Load Capacity per Shelf | 151–300 kg |
| Color | MULTIPLE COLOR |
| Portable | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details